Káva môže osviežiť aj v lete – viete ako?

Počas horúcich dní má len málokto chuť na teplé nápoje. Spotreba kávy tak v lete logicky klesá. Bez tohto nápoja si však väčšina z nás nevie predstaviť svoj deň. Potešíme vás – existuje totiž aj veľa studených kávových alternatív. V nasledujúcom článku vám prinášame pár tipov a receptov na letné kávové drinky!

Káva môže osviežiť aj v lete – viete ako?
(zdroj: unsplash.com)

Namiesto ginu s tonicom si dajte espresso tonic

Kávových drinkov je naozaj nekonečné množstvo, pretože so všetkými je možné experimentovať, meniť zloženie či pomery jednotlivých súčastí. Jedným z prvých našich tipov na studený drink s kávou je jeden z najstarších drinkov vôbec. Ide o coffee lemonade, čo je kombinácia filtrovanej kávy a pomarančového džúsu v pomere 1:1. Možno to znie trochu divoko, ale je to naozaj veľmi dobré a osviežujúce. Veľmi populárnym je v letných dňoch aj espresso tonic. Tento drink v rámci experimentovania ponúka asi najvoľnejšiu ruku, pretože espresso môžete vymeniť za filtrovanú kávu alebo cold brew. Aj samotné cold brew patrí medzi letné kávové drinky. Čo je to? V podstate káva macerovaná za studena. Najskôr ju musíte poriadne nahrubo pomlieť (asi najhrubšie, ako je možné do veľkosti kamennej soli). Takto namletú kávu potom zalejeme studenou vodou a dáme ju do chladničky lúhovať od 12 do 24 hodín (podľa receptu).

Ľadová káva je klasika

Za zmienku stojí aj drink s názvom cold drip. Jeho príprava je trochu náročnejšia, ale možno ju zvládnete – vezmite ľad, prípadne studenú vodu a nechajte ju pomaly kvapkať na kávu, ktorá sa následne prefiltruje. Cold drip z kávy dostáva sladkosť, narozdiel od cold brew, ktoré zasa vyťahuje ovocnosť a sťahuje horkosť a aciditu. Počuli ste už o espresso affogato? Tento komplikovane znejúci názov v sebe skrýva jednoduché espresso so zmrzlinou. Potom je tu samozrejme aj klasická ľadová káva, čiže plný pohár ľadu zaliaty mliekom a následne horúcim espressom. Kľúčové je práve mlieko, pretože ľadová káva bez mlieka, to nie je ľadová káva, ale… Espresso na ľade – do malej espresso šálky vložte jednu kocku ľadu a nalejte na ňu čerstvé espresso.

Zo zlej kávy dobrý drink neurobíte

Ako sme spomínali vyššie, je dobré pri overených drinkoch občas zaexperimentovať. Napríklad do espressa tonic si môžete pridať aj grepový sirup. Samozrejme, dôležité je do drinkov s kávou použiť naozaj kvalitnú kávu. Kedysi sa napríklad zalievala instantná káva kolou, čo nám už dnes znie ako scifi, ale v nie tak dávnej minulosti sme to považovali za dobrý letný drink. Dobrá káva je polovicou úspechu – vedieť ju pripraviť a mať na to odpovedajúce zariadenie druhou. Ak práve zháňate nový kávovar, poprípade chcete svoj starý vymeniť za lepší a potrebujete poradiť, odporúčame pozrieť si test kávovarov. A ak po tomto všetkom zatúžite aj po nových šálkach či špeciálnych pohároch na drinky, skúste možno aliexpress v slovenčine. Zoženiete tam mnoho drobností a dobrých vecí za ešte lepšie ceny.