5 účinných tipov ako vzdelávať predškolákov

Predškoláci sú hraví, energickí, nepokojní a zvedaví. A neustále udržiavajú rodičov v napätí. Predškolský vek je fáza, keď sa deti veľa učia o svete a získavajú nové zručnosti. Znie to skvele, ale všetci rodičia detí v predškolskom veku vedia, aké ťažké je vyrovnať sa s ich nedoceniteľnou energiou.

Okrem hry ich ale treba pripraviť aj na školu. Zvážte preto výber správnych edukatívnych hračiek a niekoľko ďalších tipov na vzdelávanie.

Rozvíjajte komunikačné schopnosti detí

Komunikačné schopnosti predškolákov sú veľmi dôležité. Čím lepšie sú vyvinuté, tým lepšie si dieťa bude rozumieť s ostatnými rovesníkmi a opatrovateľmi, keď začnú chodiť do školy.

Naučte svoje dieťa, aby bolo dobrým poslucháčom

Rodičia dobre vedia, aké ťažké je vyrovnať sa pre deti s predškolským zariadením, najmä, ak sú hyperaktívne. Napriek tomu sa v škole bude musieť zúčastňovať rôznych aktivít: spievania, kreslenia, počúvania vysvetlení učiteľa atď. To všetko si bude vyžadovať vytrvalosť a sústredenie. Ak ho naučíte dobre počúvať, pomôže mu to aktívne sa podieľať na všetkých činnostiach vo vzdelávacej inštitúcii.

Podporujte tímovú prácu

Len čo začne dieťa chodiť do materskej škôlky, trávi väčšinu času s ostatnými deťmi a vychovávateľmi, zapája sa do rôznych skupinových aktivít atď. Vyžaduje si to tímové zručnosti. Túto zručnosť môžete rozvíjať u dieťaťa hraním hier s ním doma. Využite pritom rôzne špeciálne interaktívne hračky a efekt sa časom určite dostaví.

Naučte svoje dieťa postupovať podľa pokynov

Veľmi veľa sa toho v živote učíme na základe pokynov. Pre dieťa to však môže byť ťažké, najmä, ak nevie, ako postupovať. V škole dieťa dostáva pokyny od učiteľa, zúčastňuje sa rôznych aktivít, často sa hrá.

Naučte preto svoje dieťa, ako postupovať podľa pokynov pri hraní hier s ním. Dajte mu vtipné úlohy a dokončite ich spolu s ním.

Povzbudzujte svoje dieťa k tomu, aby bolo viac nezávislé

Doma si s neposedným potomkom určite poradíte. Avšak to, ako sa bude správať v škole, ovplyvniť už nemôžete. Dá sa to iba v prípade, ak ho začnete s pribúdajúcim vekom učiť viac samostatnosti.

Povzbudzujte svoje dieťa, aby bolo nezávislé. Naučte ho umývať si ruky, utierať si nos alebo ústa atď. Ak je dieťa schopné vykonávať takéto jednoduché činy, vytvára sa v ňom zmysel pre zodpovednosť a nezávislosť. Uvidíte, že v staršom veku to budú pre neho veľmi užitočné veci.

Text: PR, foto: unsplash.com