Ako sa zbaviť stresu v autoškole

Každá jedna vec, ktorú robíme po prvý krát je pre nás stresujúca, pretože nevieme, čo očakávať. Na niekoho vplývajú tieto emócie menej a na iného zasa viac. Podobne to bude platiť aj pri príprave na získanie vodičského oprávnenia. Ide o jednu z najdôležitejší a najzákladnejších zručností, ktoré zvýšia naše predpoklady na úspech. Ako však napriek týmto skutočnostiam zvládnuť nepríjemný stres, aby neovplyvnil výsledok vašej skúšky? Na to sa teraz spolu trocha pozrieme.

Ako sa zbaviť stresu v autoškole
Ako sa zbaviť stresu v autoškole (Foto: autoskola-feki.sk)

Prečo nás prepadá nervozita?

Stresový stav psychiky je z veľkej časti spôsobený tým, že auto, ako veľký a silný stroj je zdrojom zvýšeného nebezpečenstva. Dokonca aj skúsený vodič má veľkú zodpovednosť za bezpečnosť nákladu, cestujúcich v aute a vlastný život. Čo môžeme potom povedať o začiatočníkoch? Navyše v tomto stave často prevládajú negatívne emócie: úzkosť, strach, pochybnosti v dôsledku možného výskytu kritických situácií a neistota v ich priaznivý výsledok.

Ako zvládnuť tieto nepríjemné situácie?

Dôvodom toho, že niektorí ľudia sú viac vnímavejší, citlivejší a na určité podnety reagujú dosť intenzívne, čo nie je ale v tomto prípade príliš rozumné. Nervové napätie spôsobuje narušenie vnímania, pamäti, pozornosti, myslenia, spomalenie reakcií a straty koordinácie. Všetko veci, ktoré pri jazde v aute a na plnej vozovke musíte mať pod kontrolou. Ak máte obavy, že by to mohol byť aj váš prípad, vyberte si autoškolu, v ktorej máte istotu, že vám školitelia nebudú tieto situácie zbytočne ešte viac komplikovať.

Nemyslite na najhoršie a trénujte

Teória a prax je jedna vec a v autoškole sa o tom môžete veľmi rýchlo presvedčiť. Ale dôvod na paniku a stres tu určite nie je! Súčasné sledovanie dopravných značiek, semaforov, ostatných účastníkov cestnej premávky pri absolvovaní kondičnej jazdy je pre nováčikov možno veľkou výzvou, ale nie dôvodom na zlyhanie.

Nehovoriac o tom, ak vás k dosiahnutiu tohto cieľa privádza vidina lepšej kariéry a získania zamestnania. Je to škola a chyby sa očakávajú, bez tréningu to nezvládnete, tak si ho doprajte čo najviac, pretože doma a len za knihami sa auto manévrovať a riadiť určite nenaučíte.

Ak je to možné požiadajte o pomoc svojich blízkych, ktorí už auto majú a vedia vám na bezpečnom mieste dať zopár drobných lekcií. Nebojte sa do toho pustiť, pretože to bude ďalšia lekcia, ktorá vám v živote otvorí niekoľko nových dverí smerom na ceste k úspechu.

Text:PR