Ako zmierniť horúčavy v podkroví

Keď sa letné teploty začnú šplhať nad 30° potrápia nás vysoké teploty nie len vonku, ale aj vo vnútri a hlavne v podkroví. Podkrovie má svoje čaro, ale mali by ste byť pripravený na to, že budete potrebovať aj markízy alebo rolety pre strešné okná a za zváženie stojí aj klimatizácia.

Ako zmierniť horúčavy v podkroví
Ako zmierniť horúčavy v podkroví (Foto: unsplash.com)

Strešné okná pripravené na horúčavy alebo mrazy

Vysoké teploty treba zastaviť ešte skôr než sa dostanú do vnútra. Skvelým pomocníkom sú vonkajšie markízy, ktoré pomáhajú odrážať slnečné lúče. Vďaka nim sa sklo až tak nerozpáli a teplo nebude sálať dnu.

S tienením vám zasa pomôžu rolety na strešné okná, ktoré sa montujú z vnútornej strany. Niektoré sú len zatemňujúce, takže vás skoro ráno nebude budiť slnko. Dostupné sú ale aj rolety, ktorých vonkajšia strana odráža svetelné žiarenie a miestnosť sa tak menej prehrieva. Proti slnku sú asi najúčinnejšie vonkajšie rolety.

Klimatizácia

Klimatizácia je najúčinnejší spôsob ako ochladiť miestnosť a vyhnúť sa tak prehrievaniu organizmu, ale jej využitie má aj viacero negatív. Ide o finančne náročnejšie riešenie a navyše príliš nízka teplota v miestnosti môže narobiť viac problémov ako osohu. Teplotné šoky, ktoré telo zažije pri každom prechode z klimatizovaného priestoru do horúčav vonku neraz vyústili do kolapsu. Klimatizácia by mala byť nastavená na teplotu, ktorá je maximálne o 6° nižšia ako je teplota vonku.

Kvalitná izolácia

Aby ste mali v podkroví príjemnú teplotu v zime aj v lete základom je kvalitná izolácia. Samozrejme nie vždy dokážeme tento fakt ovplyvniť. Ale pokiaľ je to možné nemali by ste túto tému zanedbať a poradiť sa s odborník o tom, ktorá izolácia a strešná krytina je vo vašom prípade najvhodnejšia.

Vetranie

Najlepšie je miestnosť vyvetrať skoro ráno, keď ešte vzduch nie je tak prehriaty. Pokiaľ je to možné vytvorte prievan aj otvorením okien alebo dverí aj na prízemí. Počas dňa už nevetrajte, pretože by sa horúci vzduch zbytočne dostal do vnútra. Okná by mali byť cez deň utesnené a ak sa dá aj zatemnené.

Text: PR