Látková vs. kožená sedačka – ktorá je lepšia?

Pri výbere sedačky a pohovky si v prvom rade všímame dizajn, ktorý úzko súvisí s materiálom poťahu, resp. čalúnenia. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody a tak sa vám pokúsime priblížiť vlastnosti textilu aj kože, ktoré patria k najpoužívanejším pri výrobe moderných sedačiek.

Látková vs. kožená sedačka - ktorá je lepšia?
Látková vs. kožená sedačka – ktorá je lepšia? (Foto: unsplash.com)

Výhody a nevýhody textilnej sedačky

Textilné a pohodlné sedačky vám ponúkajú obrovský výber farieb, vzorov, štruktúr aj materiálov. Niektoré materiály sú odolné voči tekutinám a ľahko sa čistia. Obávať sa nemusíte ani o životnosť sedačiek, pretože kvalitný poťah vydrží niekoľko rokov. Pokiaľ ide o čistenie a údržbu veľa závisí práve od materiálu. Moderné materiály dokážu odolávať nečistotám aj tekutinám a pokiaľ sa niečo na sedačku rozleje, dá sa to zvládnuť bez trvalých následkov. Pravidelná údržba spočíva v pravidelnom vysávaní a tepovaní aspoň raz za rok.

Nevýhodou textilnej pohovky je hlavne to, že sa v nej usadzuje prach, nečistoty aj roztoče. Pri pravidelnom čistení sa ale tohto problému nemusíte obávať. S čistením môže byť problém pri niektorých materiáloch, napríklad klasickej bavlnenej látky. Pri výbere si preto vyberajte poťahovú látku naozaj dôkladne.

Výhody a nevýhody koženej sedačky

Voči koži majú mnohí predsudky, hlavne pokiaľ ide o pocit pri sedení. Je pravda, že niektoré sedačky v zime chladia a v lete sa lepia na kožu, lenže obvykle ide o ekokožu alebo nekvalitnú kožu. Koža je prírodný materiál, ktorý dýcha a je príjemný. K výhodám patrí aj to, že nie je nasiakavá a tak neabsorbuje pot, tekutiny a nečistoty. V porovnaní s látkou má dlhšiu životnosť a čistenie je jednoduchšie.

Kožu treba pravidelne ošetrovať prípravkami na to určenými, aby časom nepraskala. Asi za najväčšiu slabinu koženej pohovky sa dá považovať náchylnosť k mechanickému poškodeniu a tiež si nerozumie s priamym slnečným žiarením, atramentom, lakom na nechty a podobnými produktmi, ktoré môžu spôsobiť jej zafarbenie. Ako moderná pohovka je to ale ideálne riešenie, ktoré vám bude dlho slúžiť.

Text: PR