Inteligentná domácnosť už dávno nie je témou sci-fi

Ruku na srdce, kto z nás by niekedy nechcel mať doma chytré prístroje a spotrebiče, ktoré by dokázali myslieť a fungovať podľa našich predstáv a tajných želaní? Kávovar, ktorý presne vie, kedy a akú kávu uvariť, či svetlo, ktorému šiesty zmysel napovie, kedy je tá pravá chvíľa ubrať alebo zvýšiť svoju intenzitu. Presne tak, ako sme to veľakrát videli vo filmoch, a ani zďaleka to neboli filmy zo súčasnosti. Pravda však je, že to, čo niekedy bolo nereálne, ba až nepredstaviteľné, sa dnes pomaly, ale isto stáva súčasťou našich životov. Hovoríme tomu inteligentná domácnosť a jej hlavnou úlohou je uľahčiť nám naše uponáhľané a vystresované životy.

Inteligentná domácnosť už dávno nie je témou sci-fi
Inteligentná domácnosť už dávno nie je témou sci-fi (Foto: PR)

Aké prednosti má inteligentná domácnosť?

U inteligentného človeka môžeme s istotou predpokladať, že disponuje širokým spektrom vedomostí a jeho myslenie siaha ďaleko za hranice súčasnej doby, až do blízkej či vzdialenejšej budúcnosti. Dokáže na základe výpočtov, skúseností a rôznych premenných veľmi presne určiť či vypočítať javy a beh udalostí, ktoré budú nasledovať. Presne takto nejako funguje aj inteligentná domácnosť. Na základe našich zvykov, denných rituálov a vplyvov okolia dokáže dvihnúť rolety v čase, keď vstávame, zakúriť, keď sa vraciame uzimení domov z práce, či poliať záhradu, aj keď sme práve na opačnom konci sveta. Elektronika pod vedením centrálnej jednotky a zmysluplného prepojenia funguje ako náš šiesty zmysel.

Špičkové technológie inteligentnej domácnosti sú paradoxne použité na zjednodušenie života

Mohlo by sa zdať, že systém inteligentnej domácnosti nie je produkt určený pre bežného smrteľníka. Že množstvo funkcií, ktoré sú v našich domovoch schopné riadiť a mať pod kontrolou svetlo, závlahu, kúrenie či klimatizáciu, je komplikované na pochopenie aj na obsluhu. Opak je však pravdou. Prívlastok inteligentná mu prináleží právom. Všetky komponenty smart domácnosti sú svojimi špičkovými technológiami jednoduché tak na montáž, ako aj na prácu s nimi. Nielenže nám život a fungovanie dokážu uľahčiť, ale naše domovy sú vďaka nim bezpečnejšie a pohodlnejšie.

Inteligentná domácnosť už dávno nie je témou sci-fi
Inteligentná domácnosť už dávno nie je témou sci-fi (Foto. PR)

Urobme miesto pre inteligentnú domácnosť aj v našich domovoch

Vývoj nových technológií napreduje príliš rýchlym tempom a niekedy je naozaj ťažké udržať s ním tempo. To, čo nám má život zjednodušiť, sa na prvý pohľad môže zdať veľmi zložité. Nechajme však to zložité na tíme odborníkov, napríklad zo smarterhome.sk, a my ako koneční užívatelia výhod dovoľme našej inteligentnej domácnosti popýšiť sa všetkými jej vychytávkami a riešeniami, ktoré sú tu pre naše väčšie bezpečie a pohodlie.

Text:PR