Osvetlenie pre malé aj veľké predajne

Led osvetlenie obchodu môže vašu predajňu aj produkty ukázať v tom správnom svetle. Osvetlenie obchodu dokáže predaj produktov zvýšiť alebo ho naopak znížiť. Záleží len na tom, aké osvetlenie obchodných priestorov zvolíte a ako ho umiestnite.

Osvetlenie pre malé aj veľké predajne (Foto: unsplash.com)

Prečo je dôležité správne osvetlenie

Správne zvolené osvetlenie dokáže v domácnosti navodiť správnu atmosféru a aj vďaka tomu sa cítime príjemne. Dobré osvetlenie obchodu zasa dokáže vylepšiť pocit pri nakupovaní a upriamiť pozornosť na produkt, ktorý sa má ukázať v tom najlepšom svetle. Samozrejme veľa závisí od typu predajne, pretože potraviny vyžadujú iné osvetlenia ako napríklad klenotníctva alebo obchody s oblečením. Osvetlenie môže zákazníkov ovplyvňovať pozitívne ale aj negatívne a tak by ste mali byť pri výbere svetiel obozretný.

Biele svetlo

Farba svetla je veľmi dôležitý parameter a rozlišujú sa 3 typy bielej farby – teplá biela, neutrálna biela a studená biela. Každá kategória navodzuje iné pocity a tak sa so svetlom treba trochu „vyhrať“. Osvetlenie obchodných priestorov teplým bielym svetlom navodzuje pocit pohody, studené svetlo je vhodná ak chcete upriamiť pozornosť na vystavené výrobky. Ak chcete priestor opticky zväčšiť využite neutrálne alebo studené svetlo. Často sa tento efekt využíva aj v prípade potrebného verejného osvetlenia.

Typy svietidiel

V žiadnej predajni si nevystačíte iba s jedným typom svietidla. LED osvetlenie obchodu môže byť tvorené bodovým osvetleným, reflektormi, podhľadovými svietidlami, LED pásmi ale aj nástenným a stropným osvetlením. Odporúčaný pomer horizontálneho a vertikálneho osvetlenia je 1:2. Stropné, teda horizontálne osvetlenie slúži predovšetkým na osvetlenie priestoru obchodu. Bodové svetlá, reflektory a vertikálne osvetlenie zasa slúži na osvetlenie výrobkov, teda regálov alebo políc s nimi. Konkrétne riešenie osvetlenia závisí samozrejme od veľkosti a dispozície miestnosti – predajne.