Aby ste netrápili seba a bruško vášho dieťatka, máme pre vás riešenie

Radosť v živote nám prináša a spôsobuje veľmi veľa vecí. A nakoľko deti patria k súčasti našej existencie, majú v tomto smere najväčší vplyv, preto ich akýkoľvek problém trápi aj nás samotných rodičov a snažíme sa ho okamžite vyriešiť.

Aby ste netrápili seba a bruško vášho dieťatka, máme pre vás riešenie
Aby ste netrápili seba a bruško vášho dieťatka, máme pre vás riešenie (Foto: unsplash.com)

Ako si ale poradíte, ak je dieťatko ešte príliš malinké, nevie vám o svojom trápení, bolesti a probléme nič povedať? Sprievodným prejavom takéhoto problému je detský a dlhodobo neutíchajúci plač. Signalizuje komplikácie s trávením a bolesťami v brušku, ktoré naznačujú vznik koliky.

Aký je dôvod?

Kolika a plynatosť. Ich nástup je zvyčajne spôsobený tým, že po prvýkrát gastrointestinálny trakt väčšiny detí nemá čas na prípravu a spracovanie potravy a zlyhá v prvých 3-3,5 mesiacoch po pôrode.

Po druhé, systém výroby enzýmov potrebných na spracovanie potravín v tele malého bábätka nie je ešte dostatočne vyladený. Dôsledkom týchto nedostatkov vzniká ďalší problém – nedostatok laktázy, ktorý sa vyskytuje, ak dieťa nemá špeciálny enzým – laktázu, ktorá rozkladá mliečny cukor.

Takýmto ťažkostiam čelia takmer všetky deti prvého roka života. Nedostatok laktázy môže byť zdedený dieťaťom alebo sa objaví v dôsledku „oneskorenia“ vývoja gastrointestinálneho traktu. Častá intolerancia laktózy sa ale dá vyliečiť a uviesť opäť do normálneho stavu.

Čo robiť?

Okrem liečby, ktorú vám lekár predpísal v závislosti od príčiny tohto narušenia tráviaceho traktu, sa môžete pokúsiť vášmu dieťatku pomôcť aj sami. Ak má dieťa nepríjemné bolesti bruška, potrebuje:

  • piť vodou alebo detský čaj s fenyklom a harmančekom;
  • zahrievať bruško tým, že si dieťa priviniete k sebe alebo umiestnite niečo hrejivé priamo na bruško, možno teplú plienku;
  • urobiť dieťatku ľahkú masáž brucha v smere hodinových ručičiek alebo skúste jemne stlačiť nohy ohnuté v kolenách do žalúdka a chrbta;
  • dať dieťa na bruško;
  • ako poslednú možnosť sa môžete uchýliť k liekom, ktorých podanie ale treba vždy konzultovať len s lekárom alebo lekárnikom.

Nikdy nečakajte a sledujte dieťa pozorne. Je lepšie byť za starostlivú mamičku alebo rodiča, ako sa potom obviňovať z toho, že ste niečo podcenili.

Text:PR