Ako podať dobrý výkon na turistike

Pohyb je pre náš organizmus dôležitý. Pomáha nám udržať sa v kondícii, bráni ochabnutiu svalstva, posilňuje ho a predstavuje „mentálny detox“. Aby sme však podávali dobrý výkon a nezničili sa hneď pri prvej turistike, je potrebné riadiť sa určitými pravidlami, aby ste sa po návrate z túry necítili ako zbití psi. Čím treba začať?

Ako podať dobrý výkon na turistike
Ako podať dobrý výkon na turistike (Foto: unsplash.com)

Dobrý kvalitný spánok

Kvalitný výkon bez kvalitného spánku určite nepodáte, preto choďte večer pred náročnou niekoľkohodinovou turistikou spať skôr. Ak sa vám aj nepodarí zaspať hneď, je potrebné, aby ste sa vzdialili od všetkých rušivých elementov (počítača, mobilu, televízora) a nastavili váš organizmus na oddych. Pomôžeme vám to dobre sa vyspať. Nebudete sa budiť a váš spánok bude kvalitný.

Ak idete na celodennú túru, počítajte s tým, že budete stávať už za svitania, v skorých ranných hodinách. Nemá zmysel večer pred túrou ponocovať. Vaša koncentrácia by bola na nule a náročnú fyzickú záťaž by ste nezvládli.

Máte nejaké zdravotné problémy, ktoré by vám mohli skomplikovať výstup?

Skôr, ako sa niekam vyberiete, zvážte aj toto. Ak máte závažné zdravotné problémy, nevyberajte si ťažké túry, ktoré viete, že by vám robili problém. Takto riskujete, že si budete musieť k sebe zavolať vrtuľník HZS.

Tieto zdravotné problémy by ste nemali podceňovať – nábeh na infarkt, zápal močových ciest, problémy s pľúcami. Ak vás ale trápia problémy s erekciou, alebo u dám zase akné, nemajte obavy, tieto zdravotné problémy vás na horách nebudú obmedzovať.

Dostatok tekutín a jedla

Do hôr určite nechoďte bez dostatočného množstva tekutín. V letných mesiacoch vám odporúčame brávať aspoň tri litre tekutín na osobu. Zvoľte skôr klasickú čistú vodu, poprípade bylinkový čaj, ktorý uhasí smäd a v prípade vysokých teplôt vám nebude vadiť, ak bude čaj teplejší. Zobrať si môžete aj nejaký iontový nápoj. Sú to energetické nápoje, ktoré sa odporúčajú piť počas výkonu. Po návrate z túry vám odporúčame vypiť AcidoFit. Jedná sa o vitamínovo minerálny nápoj, ktorý prispieva k normálnej funkcii svalov a dopĺňa všetky potrebné minerály do organizmu po náročnom fyzickom výkone.

Kvalitná turistická výbava

Ak chcete podať dobrý výkon na turistike, nepodarí sa vám to bez kvalitnej turistickej výbavy. Nezabúdajte na kvalitnú turistickú protišmykovú obuv (odporúčame skôr vysokú turistickú obuv), ktorá by mala chrániť členkovú oblasť pred podvrtnutím. Dámske tenisky tentokrát nechajte na hotelovej izbe, tie skôr využijete na prechádzku v stredisku, kde bývate.

V chladnejšom ročnom období oceníte termoprádlo. Na turistike by vám nemala chýbať ani vetruvzdorná turistická bunda s kapucňou a teplá flísová mikina so zapínaním na zips.

Ak hrozí riziko prehánok, pribaľte si aj pršiplášť. Ten vám však odporúčame mať vždy pri sebe. Hory sú zradné a nikdy neviete, kedy tam začne pršať.

Text:PR