Éčka v potravinách – sú všetky škodlivé?

Keď sa povie éčko, automaticky si predstavíme niečo škodlivé, nezdravé a umelé. Nachádzajú sa vo väčšine potravín, ktoré nakupujeme v supermarketoch a často jediné čo o nich vieme je, že sa označujú veľkým E, za ktorým je rad čísel. Skúmali ste niekedy túto tematiku hlbšie alebo viete, čo konkrétne čísla znamenajú?

Éčka v potravinách – sú všetky škodlivé? (Foto: unsplash.com)

Čo sú éčka a aký je ich účel

Éčka dostali svoj názov podľa toho, ako sa označujú. Toto označenie je stanovené Európskou úniou, aj to, aký má číselný kód každá látka v potravinách. Tieto látky sú do potravín pridávané, aby sa zlepšili ich vlastnosti – chuť, konzistenciu, farbu alebo výdrž. Ich použitím sa tiež zlacnia náklady na výrobu. Pod označením E s číselným kódom sa najčastejšie nachádzajú sladidlá, farbivá, konzervačné látky, antioxidanty či stužovadlá. Nenechajte sa oklamať, pretože éčka sa môžu nachádzať aj v potravinách, ktoré sú z ekologického poľnohospodárstva. 

Sú všetky éčka škodlivé?

Toto je hlavná otázka, s ktorou ste si tento článok pravdepodobne otvorili. Odpoveď je NIE. Sú éčka, ktoré majú prírodný pôvod a sú bezpečné. Je to napríklad dusík, včelí vosk, chlorofyl alebo látky, ktoré sú svojím chemickým zložením identické prírodným alternatívam, no pri výrobe sú používané na zníženie nákladov. Netreba ale zabúdať, že potraviny obsahujú aj éčka chemického pôvodu, ktoré nemusia byť pre naše telo úplne bezpečné.

Sú nejaké riziká konzumácie potravín s éčkami? Na túto otázku ešte nepoznáme jasnú odpoveď, pretože to nie je podložené výskumom. Väčšina odborníkov tvrdí, že záleží na množstve skonzumovaných éčiek, ktoré nie sú prírodného pôvodu. Otázkou tiež zostáva to, či je nebezpečná napríklad kombinácia rozdielnych éčiek.