Nech už vám na zime vadí čokoľvek, chladné počasie by nemalo byť prekážkou toho, aby ste si išli zabehať. Musíte len behať múdrejšie. Dajte si na seba niečo, čo odvádza vlhkosť a pot a zároveň sa oblečte tak, akoby bolo vonku o 20 stupňov teplejšie. Keď sa v takomto oblečení vyberiete von, spočiatku sa môžete cítiť nepríjemne. No tento trik vám pomôže zbaviť sa nadmerného potenia, takže po behu na sebe nebudete mať len kopu mokrého oblečenia. Potenie však nie je jediným problémom zimných bežcov. Sú to aj bolesti uší, pľúc, skrehnutie prstov alebo tečenie z nosa. Ako proti týmto ťažkostiam bojovať? Pripravili sme pre vás krátky prehľad najčastejších nepriateľov zimného behu a riešenia, ktorými sa s nimi môžete popasovať.
1. Bolestivé uši
Uši v sebe ukrývajú množstvo senzitívnych nervových zakončení. Keď je zima, chladný vzduch tieto nervy zasiahne, čo môže viesť k stupňujúcej sa bolesti, ktorá môže skončiť migrénou. Aj keď väčšinu ľudí by už len pomyslenie na niečo takéto donútilo ostať doma a venovať sa športu radšej pasívne, či už ide o hry alebo športové stávky, nájdu sa aj takí, ktorých chlad neodradí. Aký je teda najlepší spôsob zabrániť chladu, aby vás doviedol k nepríjemnej bolesti uší a hlavy? Riešením je nosiť čiapku alebo čelenku, ktorá uši prekryje.
2. Skrehnuté prsty na rukách a nohách
Prečo nám pri behu vonku krehnú prsty? Telo sa snaží uchovať teplo a posiela krv tam, kde je najviac potrebná. V prípade bežcov sa krv presúva najmä do torza. Kvôli tomu sa do končatín dostane už len málo krvi, čo môže viesť k pocitom chladu, brneniu a skrehnutiu. Tento problém nastáva najmä pri dlhšom behu. Ako s tým bojovať? Dôležité je zostať hydratovaný a postupne trénovať, aby si telo na chladné podmienky zvyklo. Okrem toho môžete nosiť klasické bežecké rukavice a na nich ešte „palčiaky“, aby boli prsty bližšie pri sebe a kumulovali tak teplo. To isté platí aj pri vrstvení ponožiek.
3. Neprestávajúce tečenie z nosa
Nos je hlavným zvlhčovačom vzduchu, ktorý prúdi do nášho hrdla a pľúc. Z nosa začne tiecť vtedy, keď sa telo snaží zvlhčiť chladný suchý vzduch a zahriať ho predtým, ako sa dostane do pľúc. Vytvára sa pri tom hlien, ktorý sa z tela dostáva nosom v rámci funkcie vyrovnávacieho mechanizmu. Dá sa s tým vôbec niečo robiť? Je takmer nemožné sa tohto problému zbaviť úplne, no pokiaľ si vzduch v nose zvlhčíte už pred behom, môže vás to uchrániť od prehnaného posmrkávania. Riešením môže byť napríklad soľný sprej do nosa.
4. Červená pokožka po behu
Ak je vaša pokožka po behu začervenaná, pravdepodobne sa dôsledkom chladu „rozpálili“ malé cievy vo vašom tele. Tento jav je pozorovateľný najčastejšie na rukách. Najlepšou radou v tomto prípade je udržať v teple tie časti tela, ktoré nedisponujú veľkými tepnami (ako napríklad torzo), ale len menšími zásobami krvi. Vraciame sa tak k bodu číslo dva – nezabúdajte na rukavice a ponožky.
5. Bolesť v pľúcach
Podobne ako reakcia tela na studený vzduch, ktorý vedie k tečúcemu nosu, aj bolesť v pľúcach je spôsobená úsilím tela vytvoriť viac tepla a vlhkosti. To je pre telo dôležitejšie ako bolesť, ktorej nechá voľný priebeh. Pri cvičení človek dýcha rýchlejšie a hlbšie, takže bolesť v pľúcach sa môže zhoršiť a pokračovať. Aby ste zabránili tomuto nepríjemnému pocitu, skúste si prekrývať tvár šálom, šatkou alebo maskou na cvičenie. Zabráni to studenému vzduchu prenikať do hrdla a pľúc.