Ako si vybrať kvalitnú BIO čokoládu

Na sladkosti si vo väčšine prípadov moc pozor nedávme a vyberáme to, čo nám najviac chutí. Veď je to len cukor a trochu kakaa. Oplatí sa ale vyskúšať skutočnú kvalitu a presvedčíte sa, že je to najlepšie a zdravšie riešenie. Tu je 5 spôsobov, ako sa ubezpečiť, že čokoláda, ktorú kupujete, je najlepšej kvality.

Ako si vybrať kvalitnu BIO čokoládu
Ako si vybrať kvalitnu BIO čokoládu (Foto: unsplash.com)

1. Skontrolujte štítok

Kúsok čokolády, ktorá je certifikovaná ako „biočokoláda“, by sa mala uviesť na štítku. Obal, ktorý obsahuje „BIO“ alebo „Certified Organic“ znamená, že najmenej 95 percent prísad je certifikovaných ekologických teda bio. To znamená, že pri výrobe čokolády sa nepoužívajú žiadne pesticídy, chemické hnojivá, farbivá, priemyselné rozpúšťadlá, ožarovanie alebo genetické inžinierstvo. Organické zložky musia byť označené hviezdičkou alebo podobnou značkou na označení výživovej hodnoty.

Ostatných 5 percent zložiek môže obsahovať prísady zo schváleného zoznamu. Na používanie neekologickej zložky je ťažké získať organickú verziu. Niektoré nepoľnohospodárske zložky, ako sú minerály, enzýmy a baktérie, nie sú oprávnené na certifikáciu organických látok. Tieto môžu byť zahrnuté v 5% zložiek, ktoré nie sú organické.

Štítok s označením „100 percent organic“ obsahuje len certifikované organické zložky. „Vyrobené s organickými“ znamená, že 70 percent alebo viac zložiek sú organické. Výrobok, ktorý je vyrobený z organických prísad a nemôže používať pečať „USDA Organic“.

2. Opýtajte sa spoločnosti

Mnohé malé farmy a výrobcovia potravín si nemôžu dovoliť ekologické poplatky za certifikáciu. Môžu však stále používať organické prísady. Ak tak urobia, nebudú vás môcť s certifikátom „BIO“ bez certifikácie upozorniť.

3. Prečítajte si zoznam zložiek

Kvalitná BIO čokoláda neobsahuje potraviny obsahujúce GMO. To znamená, že pravdepodobne nebude mať vysoko-fruktózový kukuričný sirup. Tabuľka hovorí, že väčšina kukurice, ktorá sa nachádza v USA, je geneticky modifikovaná alebo kombinovaná s geneticky modifikovanou kukuricou. Ak je kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy vyrobený z GMO produktu, nemôže byť zahrnutý do organickej čokolády.

To neznamená, že niektorí výrobcovia nemôžu vyrábať čokoládu pomocou organického kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy, ktorý nie je GMO. Iba to nie je pravdepodobné. Organická čokoláda tiež neobsahuje umelé konzervačné látky ani farbyvá.

4. Použite svoje chuťové poháriky

Väčšina ľudí súhlasí, že BIO čokoláda má lepšie chute. Je zrejmé, že ide o subjektívnu záležitosť. Skutoční čokoládoví znalci však dokážu vyzdvihnúť jemné poznámky z čistej čokolády, ktoré sú príjemnejšie ako chemické plnivá a umelé arómy.

Vysokokvalitná čokoláda používa ako zdroj tuku kakao alebo kakaové maslo. To je to, čo produkuje textúru jemnej čokolády. Zložené čokolády sa vyrábajú s rastlinnými olejmi, ktoré nemajú veľa chuti a zabraňujú tomu, aby potravina mala hodvábnu štruktúru, ktorú si želáte.

5. Pozrite sa na najmenšie zložky

Dokonca aj organické čokolády môžu obsahovať emulgátory, ako je sójový lecitín a celulózové vlákna. Najkvalitnejšia čokoláda – či už je označená ako BIO alebo nie – bude obsahovať kakao alebo kakaové bôby, cukor a možno aj kakao alebo kakaové maslo.

Ak sa čokoláda používa na výrobu iných druhov liečiv, ako sú hľuzovky, budete mať v zmesi viac prísad. Ak sú tieto výrobky vyrobené doma alebo vytvorené vašim obľúbeným dodávateľom gurmánskych doplnkov, opýtajte sa na ostatné zložky, ktoré sa používajú.

Ak si vyberiete tú pravú a pripravíte z nového mlynčeka na kávu k nej aj tento lahodný napoj, bude to to pravé potešenie pre vaše zmysly.

Text: PR