Motýliky v bruchu, lietanie, pocit náhleho šťastia – čo je to vlastne zamilovanie? A prečo sa pri ňom takto cítime?

Určite ste už zažili zvláštne chvenie, ktoré nastáva, keď nám je nejaká osoba odrazu až veľmi sympatická. A ak sa vás navyše tá osoba aj dotkne, chytí vás za ruku alebo pobozká, pocit sa znásobuje. Ako si veda vysvetľuje ľudský fenomén lásky, alebo ešte lepšie – pocit zamilovanosti?

Motýliky v bruchu, lietanie, pocit náhleho šťastia – čo je to vlastne zamilovanie? A prečo sa pri ňom takto cítime?
(zdroj: unsplash.com)

Stačí aj spomienka

Takzvané motýliky v bruchu môžeme cítiť pri rôznych príležitostiach. Keď sme nervózni, sexuálne vzrušení alebo len v duchu preberáme svoj stav zamilovanosti. Zaujímavé je, že ich dokáže vyvolať aj obyčajná spomienka na toto príjemné vnútorné chvenie – napríklad, ak ste svojho partnera stretli pred pätnástimi rokmi, dokážete si zvláštny pocit z toho stretnutia identicky vyvolať aj dnes. Takéto spomienky sú veľmi prospešné, pretože sú základom dlhodobého vzťahu. Keď potom prežijete vo vzťahu ťažké alebo frustrujúce chvíle, môžu vám pomôcť.

Utekať, alebo zamilovať sa?

Podľa vedcov chvenie alebo motýliky vyvoláva zvýšenie hladiny norepinefrínu v centrálnej nervovej sústave. Je to vlastne hormón, ktorý sa uvoľňuje v reakcii na stres, ale aj príťažlivosť. Vaše telo sa tak naštartuje na boj, alebo na útek. Srdcová frekvencia sa zvýši, ste ostražitejší a energickejší a môžete vnímať dokonca aj nechuť do jedla. Takže tieto fyziologické zmeny nám na jednej strane pomáhajú prežiť stresujúce a život ohrozujúce situácie, ale na strane druhej majú aj funkciu zapôsobiť na partnera.

Pozor na trávenie

Zamilovanie nevyvoláva len zvýšenie hladiny určitých hormónov, ale aj mnoho ďalších fyziologických reakcií – chvenie v bruchu, sucho v ústach, podlamujúce sa kolená, koktanie a iné. A prečo vychádza chvenie práve z brucha? Vedci si myslia, že je to preto, lebo náš tráviaci systém má svoj vlastný nervový systém spojený s mozgom, a tak dostal prezývku „druhý mozog tela“. Pri zamilovaní teda môžete mať aj problémy s tráviacim traktom. Nemajte však pocit, že keď motýliky vyprchajú, vás vzťah je odsúdený na zánik. Znamená to len to, že sa dostávate do druhej fázy, v ktorej už ide aj o vašu spoluprácu a pestovaní šťastného, zdravého a dostatočne erotického prostredia.