Najdôležitejší orgán v ľudskom tele? Budete prekvapený

Počítače nikdy nenahradia človeka. Človek je mysliacou bytosťou s pocitmi, pričom najdôležitejším orgánom v ľudskom tele je mozog. Vedeli ste, že počas života každého z nás mozog spracuje približne 150 biliónov informácií a za deň vygeneruje viac elektrických impulzov ako všetky mobilné telefóny na Zemeguli spolu? Nervové impulzy odoslané z mozgu sa pohybujú rýchlosťou až 274 kilometrov za hodinu. Celkovo má ľudský mozog kapacitu, porovnateľne so 4 terabajtmi na pevnom disku. Ľudský mozog dokáže uchovať dlhodobo až milión gigabajtov dát.

Najdôležitejší orgán v ľudskom tele? Budete prekvapený
Najdôležitejší orgán v ľudskom tele? Budete prekvapený (foto unsplash.com)

Tuk a voda

Z chemicko-fyzikálneho hľadiska je mozog orgánom s najväčšou spotrebou kyslíka v tele, spotrebuje až 20%. Voda tvorí až tri štvrtiny mozgu. Tuk tvorí až 60% suchej časti mozgu. Avšak pasívne využívanie technológii znižuje výkonnosť mozgu. Najmä sledovanie 3D filmov. Zaspávanie trvá priebežne 7minút a počas jednej noci sa sníva 8 až 10 snov. Ženy si dokážu zapamätať polovicu snov a muži iba jeden. S klesajúcou teplotou von stúpa teplota tela vrátane mozgu. Rovnako mozog sa môže prehriať, preto sa telo bráni zívaním, aby sa mozgu dostalo viac čerstvého vzduchu.

Vaša pamäť a fyzická aktivita

Je dokázané, že fyzické cvičenie zlepšuje pamäť a jeho kognitívne funkcie, schopnosti myslenia a chráni mozog pred miernym poškodením u starších a dospelých.