Šesť strečingových cvičení na cesty

Letné cestovanie je jednou z najobľúbenejších činností počas leta. No takéto výlety nie sú len o plážach, ľadových kávach či horách. Pokiaľ len neustále sedíte v dopravných prostriedkoch, vaše telo sa stáva tuhšie a tuhšie. Vaše svaly a kĺby sú totiž v statickom stave, kedy oddychujú, čo môže spôsobiť ich zatuhnutie. Prečo si teda nevytvoriť malú cvičebnú rutinu? Či už sedíte na mieste spolujazdca alebo len na chvíľku zastavíte auto, nasledovné cviky vám pomôžu znova sa zregenerovať na vašom výlete.

Šesť strečingových cvičení na cesty
Šesť strečingových cvičení na cesty (Foto: PR)

V aute

V aute nemusíte len popíjať ľadové nápoje, hrať hry, počúvať hudbu alebo podávať športové tipy. Existujú aj strečingové cvičenia, na ktoré nepotrebujete príliš veľa miesta. Len sa uistite, že ich budete vykonávať vtedy, keď šoféruje niekto iný. Prvým z takýchto cvikov je strečing krku. Návod je jednoduchý. Počas sedenia si „položte“ bradu na hrudník a nechajte svoju hlavu visieť asi 10 sekúnd. Aby bol strečing ešte účinnejší, umiestnite svoju dlaň na zátylok a jemne ju tlačte dolu.

Bočné svaly krku môžete naťahovať položením pravého ucha na svoje pravé rameno a držať 10 sekúnd. Opäť si môžete pomôcť aj pritlačením hlavy jednou rukou. Opakujte aj na druhú stranu. Aby ste strečing uplatnili aj na hrudníku, prekrížte si ruky na hrudi (pravá ruka nad ľavou) a skúste sa stlačiť tak, akoby ste sa objímali. Potom ruky uvoľnite a zatlačte ramená dozadu. Následne skúste ramená rukami tlačiť k sebe. Opakujte desaťkrát. Naťahovať môžete aj svoje triesla, a to tak, že budete sedieť a prekrížite pravú nohu cez ľavú. Skúste pritom umiestniť pravé chodidlo k ľavému kolenu. Jemne zatlačte pravé koleno, aby ste zosilnili strečovanie. Potom uvoľnite, opakujte desaťkrát a vymeňte nohy.

Na odpočívadle

Ak sa počas jazdy rozhodnete doplniť tekutiny alebo sa zastaviť na toalete, postavte sa k svojmu autu a vykonajte strečing spodného chrbta. Pokiaľ stojíte, ohnite sa v páse a pokúste sa dotknúť palcov na nohách. Nechajte ruky visieť počas desiatich sekúnd, potom sa znova postavte, pričom napnite sedacie svaly a harmstringy.

Urobte desať až pätnásť opakovaní. Okrem toho si môžete natiahnuť aj lýtka. Postavte sa tvárou k autu a obe ruky si naň položte. Potom ohnite pravé koleno a nechajte ľavú pätu na zemi. Ohýnajte toľko, koľko vás svaly pustia. Opakujte počas desiatich sekúnd a urobte na každú nohu približne päť opakovaní. A nakoniec môžete strečing vykonávať aj na svojich bokoch. Skúste sa postaviť, ohnúť pravé koleno a chytiť sa pravého členka pravou rukou. Potom zatlačte na členok tak, aby ste svoju pätu dostali k sedaciemu svalu. Cvik by mal trvať 30 minút, potom vymeňte nohy.