Aké sú výhody tepelných čerpadiel pre rok 2018 a ďalšie obdobie?

Uvažujete o novom zdroji tepla? Určite sa intenzívne zaujímajte o výhody tepelných čerpadiel, ktoré dnes zažívajú doslova renesanciu. Tento zdroj tepla kombinuje rad výhod, ktoré by ste inde hľadali len ťažko …

Univerzálnosť

Každý typ tepelného čerpadla má špecifické funkčné vlastnosti, či už ide o typ zdroja na výrobu energie, objem vygenerovaného tepla, schopnosť fungovať ako klimatizácia či možnosť ohrevu vody a pod. Ako celok tepelné čerpadlá možno považovať za „univerzálny“ zdroj tepla vhodný do všetkých klimatických podmienok a typov nehnuteľností , nezáleží teda na tom, či hľadáte zdroj tepla pre svoj rekreačný objekt, rodinný dom či veľký bytový dom, tepelné čerpadlá vám majú vždy čo ponúknuť.

Aké sú výhody tepelných čerpadiel pre rok 2018 a ďalšie obdobie?
Aké sú výhody tepelných čerpadiel pre rok 2018 a ďalšie obdobie? (Zdroj: ivt.sk)

Stabilita

Jednou z najväčších nevýhod obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárne panely či veterné elektrárne, je kolísanie vyrobeného množstva energie. Kým jednu dobu môžu tieto zdroje vyrábať energiu, pre ktorú nie je uplatnenie, o pár hodín neskôr môže byť energie naopak nedostatok.

Výkon tepelných čerpadiel nie je ovplyvnený dobou a intenzitou slnečného svitu, silou vetra a pod., dokážu teda generovať požadovaný objem energií po celý rok.

Dlhá životnosť

Skúsenosti zo Švédska, kde tepelné čerpadlá majú dlhú tradíciu, ukazujú, že životnosť čerpadiel môže ľahko prekonať hranicu 20 rokov. Bavíme sa pritom o jednotkách inštalovaných v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, od tej doby aj čerpadlá prešli vývojom a dnes sú ešte odolnejšie, úspornejšie a spoľahlivejšie!

Nepotrebujú obsluhu

Do tepelných čerpadiel „neprikladáte“, neskladujete žiadne palivo a pod. Čerpadlá si získavajú zdroj na výrobu energie zo svojho okolia. S týmto zdrojom tepla teda ušetríte čas, priestor i starosti s rastúcimi cenami palív ako sú uhlie, drevo, zemný plyn a pod.

Nízké prevádzkové náklady

Čísla jasne uvádzajú, že tepelné čerpadlá so systémom zem / voda majú najnižšie prevádzkové náklady. Zároveň, u geotermálneho tepla neriešite budúci vývoj cien, ako je tomu práve u fosílnych palív. Nečakajú vás teda nepríjemné nedoplatky na preddavkoch za elektrinu či zemný plyn. Po celú dobu svojej prevádzky tepelné čerpadlá vyrábajú energiu s nízkymi nákladmi.

Schopnosť „prežiť“ znižovanie závislosti na fosílnych palivách

Tepelné čerpadlá sú zdrojom tepla budúcnosti, sú prívetivé k životnému prostrediu a kombinujú vyššie uvedené výhody. Ide tiež o zdroj tepla, ktorý je vhodný pre budovy s veľmi nízkou energetickou náročnosťou, tj. ten typ budov, na ktorý ako jediný pôjde po roku 2021 získať stavebné povolenie. Aj preto dnes nájdete tepelné čerpadlá ako primárny zdroj tepla u 43% novostavieb v Nemecku.

Text: PR