Čo spôsobuje vysoký cholesterol

Aj napriek predsudkom spoločnosti treba na úvod povedať, že cholesterol je pre ľudský organizmus dôležitý. Vytvárajú sa z neho niektoré hormóny, žlčové kyseliny, je základnou zložkou bunkových membrán.Cholesterol si telo vytvára aj samostatne v pečeni, telo ho prijíma aj v tukoch, v mäse, vajíčkach či mlieku. Podľa štatistík má u nás zvýšenú hladinu „zlého“ cholesterolu až 70 percent ľudí nad 35 rokov.

Čo spôsobuje vysoký cholesterol
Čo spôsobuje vysoký cholesterol (Foto: unsplash.com)

Musíme rozlišovať dobrý a zlý cholesterol. Ak cholesterol v krvi roznášajú lipoproteíny, s nízkou hustotou hovoríme o zlom cholesterole, lebo napomáha rozvoju chorôb. Označujeme ich ako LDL cholesterol spôsobuje kôrnatenie tepien. Lipoproteíny s vysokou hustotou, označené HDL, organizmus pred ochoreniami chránia, hovoríme o dobrom cholesterole. Nadváha znižuje HDL a nedostatok pohybu zvyšuje LDL. Teda LDL spôsobuje upchávanie ciev a jeho hladina by preto mala byť čo najnižšia od 2,6 do 3 mmol/ l. HDL hladina by mala byť na vyššej úrovni ako 1,3 mmol/l.

Nevhodné potraviny pri vysokej hladine cholesterolu sú: maslo, masť, oškvarky, stužené margaríny, smažené jedlá. Ak aj vylúčite nevhodné tuky, chýbajúce množstvo cholesterolu si organizmus aj tak vyrobí sám. Odporúčané denné maximum je 300 mg cholesterolu. Ak máte zvýšený cholesterol, nemali by ste denne zjesť viac ako 200 mg. Naopak je potrebné konzumovať olivový olej a  3 omega mastné kyseliny v morských rybách.  Dva razy do týždňa by sme do tela mali dostať osemstopäťdesiat miligramov 3 omega mastných kyselín.

Ak patríte k tým, čo si deň bez vitamínov alebo doplnkov výživy nevedia predstaviť, máme pre vás tip. Na stránkach www.kuponyzdarma.sk nájdete zľavové kupóny a zľavy do stoviek obľúbených obchodov. Kupóny aj do obchodov Pilulka.sk, DrMax a veľa ďalších internetových lekární. Takto môžete ušetriť pri každom nákupe cez internet.